کتابخانه دیجیتال قائمیه

نام  پایگاه : کتابخانه دیجیتال قائمیه

موسس :

بزرگترین کتابخانه دیجیتالی شیعه

زبان : فارسی –  انگلیسی – عربی

وب سایت : http://www.ghbook.ir/

توضیحات:

معرفی کتاب‌های فارسی در سطح فضای جهانی اینترنت هدف کتابخانه مجازی «قائمیه» است.

واحد تحقیقات مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان، کتابخانه‌ای در فضای مجازی است. کتاب‌های این کتابخانه با مجوز ناشر، مولف یا مترجم به‌صورت رایگان در فضای وب بارگذاری می‌شود. دو هدف واحد «قائمیه» ترویج فرهنگ کتابخوانی و معرفی کتاب‌های فارسی در سطح فضای جهانی اینترنت است. هشت سال از عمر فعالیت مرکز تحقیقات می‌گذرد و در دو سال گذشته واحد کتابخانه مجازی این مرکز به ارائه خدمات مشغول است.

قائمیه با عنوان یک مرکز غیرانتفاعی فعالیت می‌کند و هزینه‌های آن از طریق بنیاد‌های خیریه تامین می‌شود. ناشران همکاری با قائمیه منابع خود را یکجا یا تک به تک در اختیار قائمیه قرار می‌دهند. مخاطبان می‌توانند فایل کتاب‌‌های دلخواه را که از نسخه pdf تبدیل شده در سیستم عامل‌های ویندوز،‌ اندروید،‌ ویندوز فون،‌ آی او اس و جاوا دریافت و مطالعه کنند. مخاطبان همچنین می‌توانند از طریق تلفن‌های هوشمند نیز کتاب‌های واحد تحقیقات رایانه‌ای «قائمیه» را دریافت کنند.

۱۵ هزار و ۷۰۰ عنوان کتاب در واحد تحقیقات مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان موجود و «بحار‌الانوار» از جمله این کتاب‌هاست. مخاطبان با استفاده از اپلیکیشن «بازار کتاب قائمیه» و موتور جستجو می‌توانند به ۱۶ هزار عنوان کتاب دسترسی داشته باشند. امکان جستجو، یادداشت‌برداری، حاشیه‌نویسی و اشتراک‌گذاری از دیگر مزایای این موتور جستجو است.

کتابخانه مجازی «قائمیه» علاوه بر همکاری با ناشران دینی و مذهبی در حوزه‌های دانشگاهی نیز فعالیت دارد؛ به‌عنوان مثال عرضه ۳۰۰ عنوان کتاب به زبان چینی و یک‌هزار و ۸۰۰ عنوان کتاب بارگذاری شده است. پنج میلیون کاربر از سراسر جهان عضو کتابخانه مجازی «قائمیه» و کاربران این پایگاه بیشتر از منطقه خاورمیانه هستند. به‌عنوان مثال کاربران عربستان یک میلیون جلد کتاب از بازار کتاب قائمیه دریافت کرده‌اند در حالی‌که در این کشور مطالعه کتاب‌هایی با موضوعات شیعی منتشر شده در ایران ممنوع است.

معرفی ۱۰ عنوان کتاب در ازای اهداء یک عنوان کتاب به بازار کتاب دیجیتال قائمیه از خدمات این واحد به ناشران است؛ به‌عبارت دیگر ناشر به‌‌عنوان بانی خیر به حساب می‌آید. ساخت اپلیکیشن ویژه برای هر عنوان کتاب ناشران خیر از‌ دیگر خدمات این واحد تحقیقاتی است. هم‌افزایی با ناشران سنتی از اهداف اصلی ماست.

منبع: ایبنا

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*